سخنرانی دکتر صالحی امیری در آیین تکریم و معارفه معاون امور اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران در ایوان شمس

به نقل از ایرنا، دکتر سیدرضا صالحی امیری روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه معاون امور اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران در ایوان شمس با تقدیر از اقدامات معاونت امور اجتماعی فرهنگی در سال‌های اخیر افزود: من به عنوان همکار پژوهشی که در سال‌های گذشته با این مجموعه همکاری می‌کردم، معتقدم که تهران بی هویت توسط مسئولان ذیربط تا حدودی هویت فرهنگی پیدا کرده و این قدم بزرگی است.

وی تبدیل چهره شهر تهران، از مجموعه‌ای از خوابگاه‌ها و آپارتمان‌های سر به فلک کشیده و انسان‌هایی که کمتر با یکدیگر احساس محبت دارند و تابلوهایی پر از تبلیغات بی حاصل و بی ارزش، به چهره فرهنگی را کار سخت و طاقت فرسایی دانست که با تلاش مسئولان در معاونت امور اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران به ثمر رسیده است.

صالحی امیری با بیان اینکه تهران بزرگ بیش از هر مسئله‌ای دیگر به هویت فرهنگی نیاز دارد، گفت: مشکل آلودگی هوا را می‌توان حل کرد اما نمی‌توان انبوهی از آلودگی‌های دیگر را پاک کرد به جز اینکه تهران هویت پیدا کند.

رئیس انجمن مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی ایران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه هویت در بستر خیابان، جاده، آپارتمان، خشت، سنگ و آهن شکل نمی‌گیرد، افزود: هویت در حوزه فرهنگ، اخلاق و فضیلت شکل می‌گیرد و این وظیفه معاونت امور اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران است.

وی گفت: اگر در شهرداری تهران موفقیتی است، به اعتقاد من باید کارنامه آن را در حوزه فرهنگی جستجو کرد.

صالحی امیری هویت سازی، انسجام بخشی، سازگاری اجتماعی و شخصیت سازی را از جمله کارکردهای مهم فرهنگ عنوان کرد و گفت: وقتی ما می گوییم تهرانی‌ها باشخصیت هستند یعنی اینکه از هویت فرهنگی برخوردارند و این هویت عنصر بسیار مهمی در شخصیت سازی، سازگاری اجتماعی و انسجام بخشی شهر تهران است.

وی با بیان اینکه هر نوع نقطه قوت و ضعف در سازگاری اجتماعی را در عنصر فرهنگی جستجو کرد، اظهار کرد: اگر در تهران مشکلات و مسایلی از جمله بحران شخصیت، هویت، انسجام اجتماعی و فقدان انسجام اجتماعی وجود دارد باید آن را در معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران جستجو کنید.

رئیس انجمن فرهنگی ابراز امیدواری کرد: با اقدامات مسئولان در معاونت امور اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران، شهر تهران از چهره خشک و بی عاطفه به چهره با هویت و فرهنگی تبدیل شود.