همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید برگزار شد

با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزرا و روسای سازمان‌های فرهنگی کابینه دولت یازدهم، همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید، در کتابخانه ملی، برگزار شد.

در ابتدای این همایش سید رضا صالحی امیری، ضمن خوش آمد گویی به حاضران، به ارائه گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی دولت و کتابخانه ملی پرداخت.

پس آن اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز به ارائه گزارشی از عملکرد دولت در حوزه فرهنگ، اقداماتی که انجام شده و قرار است انجام شود اشاره کرد.

در ادامه این همایش وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، علوم تحقیقات و فناوری،‌ معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، به ارائه گزارشی از عملکرد فرهنگی خود پرداختند.

صالحی امیری:هفته دولت و فرهنگ در دهه فجر برگزار می‌شود/ این دولت گفتمان فرهنگی خود را فراموش نمی‌کند

در ابتدای این همایش سید رضا صالحی امیری رئیس انجمن مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن خیرمقدم به حضار گفت: رجال فرهنگی معتقد هستند که فرهنگ چهار کارکرد اصلی انسجام، هویت آفرینی، شخصیت سازی و سازگاری اجتماعی را به همراه دارد.

او ادامه داد: رسالت اصلی نهادهای فرهنگی تقویت و تداوم اهداف اصلی نظام فرهنگی است. به باور اینجانب نظام فرهنگی جمهوری اسلامی به مثابه یک منظومه عمل می‌کند و همه ویژگی‌های منظومه شمسی همچون حرکت و پویایی، نظم و انسجام، هدفمندی و پایداری، و تداوم و استمرار بر منظومه فرهنگی هم حکم فرما است و نهادهای فرهنگی ما اقمار منظومه بزرگی هستند که بر مدار و محور فرهنگ ایرانی اسلامی حرکت می‌کنند.

صالحی امیری افزود: دولت آقای روحانی در حوزه فرهنگ، یک پیکره واحد و منسجم است که این اضلاع متنوع و متکثر در کنار هم ترکیبی موزون و منظومه‌ای هدفمند را شکل می‌دهد و با پذیرش اصل تنوع و تکثر نهادهای فرهنگی هدفی واحد را دنبال می‌کنند.

رئیس انجمن فرهنگی اظهار کرد: دغدغه لزوم ارائه تصویری روشن و شفاف از تلاش‌ها و برنامه‌های دولت تدبیر و امید در عرصه فرهنگ و تبیین و تشریح آن با هدف اطلاع و آگاهی نخبگان که حلقه واسط میان دولت و جامعه هستند و از سرمایه‌های اصلی دولت دکتر روحانی محسوب می‌شوند، از مدت‌ها قبل مورد نظر برگزار کنندگان این همایش بویژه مسئولان ارشد وزارتخانه‌ها و سازمان‌های فرهنگی بود. چراکه این دولت خود را یک دولت فرهنگی و در تراز تمدن و فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی می‌داند. اساساً پایه‌های شکل گیری گفتمان دولت آقای روحانی بر مدار و بستر فرهنگ استوار است و این دولت هر نوع سیاستگذاری، برنامه ریزی و تلاش در جهت ارتقا و پیشرفت جامعه ایران را بدون توجه به ریشه‌های فرهنگی و در نظر گرفتن الزامات توسعه فرهنگی نافرجام و ابتر می‌داند.

صالحی امیری پایه‌های گفتمانی این دولت را ناظر بر سه اصل گفت وگوی فرهنگی، تنوع فرهنگی و جامعه فرهنگی دانست و گفت: از این رو در پی یافتن زبانی مشترک میان دولت و جامعه می‌باشد و معتقد است که از رهگذر این زبان مشترک می‌تواند مسیر توسعه فرهنگی را هموار و تسهیل نماید. مبانی توسعه فرهنگی در اندیشه سیاستگذاران دولت تدبیر و امید مبتنی بر اصولی همچون عقلانیت، عدالت، امنیت، تعامل، گفت و گو و سازگاری فرهنگی است و در این عرصه دولت فرهنگ‌مدار نقش جوهری مردم را به رسمیت می‌شناسد و اساساً معتقد است گفتمان غالب دولت نباید خارج از گفتمان فرهنگی نخبگان و جامعه باشد.

او اضافه کرد: از این رو خوشبختانه دولت و نخبگان در این دوره به درک متقابلی دست یافته‌اند و دولت با تاکید بر عنصر عقلانیت و رعایت قانون و حرکت درچارچوب­های نظام فرهنگی، مرزهای امنیت زبان، قلم، فکر و اندیشه را به رسمیت شناخته و خود را مدافع حفظ حقوق مترتب بر آن می‌داند. دولت خود را پایبند به ارزش‌های دینی و هویتی می‌داند و وفاداری به مرزهای اخلاقی و ارزشی را به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر پذیرفته و از این منظر بین سه عرصه فرهنگ دینی، فرهنگ ملی و فرهنگ رسمی، زبان مشترک ایجاد کرده است.

مشاور رئیس جمهوری با اشاره به اینکه دولت خود را متعهد و وفادار به شعارهایی می‌داند که با طرح آن در ایام رقابت‌های انتخاباتی، توانست اعتماد و اقبال مردم را به دست آورد، بیان کرد: از این منظر هیچگاه گفتمان فرهنگی خود را فراموش نخواهد کرد. گزارش عملکرد دستگاه‌های حاضر در این نشست گواهی بر صدق این ادعا خواهد بود و مردم مشاهده خواهند کرد که بین گفتار و عمل این دولت در عرصه فرهنگ کمترین شکاف و فاصله وجود نداشته، بلکه بیشترین همگرایی، انسجام و پیوستگی وجود دارد.

صالحی امیری اظهار کرد: نشست امروز در واقع مقدمه‌ای است برای گامی بزرگتر در آینده‌ای نزدیک که برای ارائه تصویری دقیق‌تر و جامع‌تر از عملکرد فرهنگی دولت تدبیر و امید، قصد داریم تا هفته فرهنگی تحت عنوان دولت و فرهنگ را در ایام خجسته دهه مبارک فجر برگزار کنیم که در صورت انجام، امکان و فرصت بیشتری برای تشریح عملکرد دستگاه‌ها و نیز ایجاد شرایط گفت و گو میان مدیران دستگاه‌ها با نخبگان و صاحبنظران و منتقدان و نیز اصحاب رسانه فراهم خواهد شد.

او خطاب به حاضران در سالن گفت: جناب آقای دکتر جهانگیری، وزاری محترم، روسای سازمان‌های فرهنگی، نخبگان، فرهیختگان اصحاب فکر و قلم و رسانه، هدف نهاییِ اقتصاد تأمین رفاه و بهبود ارتقای سطح زندگی عمومی جامعه است، ولی هدف غاییِ فرهنگ ساخت انسان با فضیلت، با اخلاق و سازگار است؛ هدف غاییِ اقتصاد، معیشت، اشتغال، توسعه و رونق صنعت و تجارت و بازار است، ولی هدف غاییِ فرهنگ تربیت و رشد انسان‌های اخلاق­مدار، بااراده، خداجو، آینده نگر و امیدوار است؛ هدفِ سیاست و جریان‌های سیاسی، رقابت، مشارکت و کسب قدرت است، اما هدفِ بنیادی فرهنگ ایجاد جامعه‌ای است که در آن انسان‌ها همنوایی، همگرایی، همدردی و نوع دوستی را سرلوحه زندگی خویش قرار دهند. هدف نهاییِ اقتصاد و سیاست پاسخگویی به نیازهای مادی انسان‌هاست و هدفِ نهایی فرهنگ پاسخ به نیازهای معنوی و معرفتی انسان و تولید و بازتولید معرفت و اخلاق است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، افزود: براین باوریم که نیاز به فرهنگ همچون نیاز به آب و اکسیژن است. جامعه را شاید بتوان با محدودیت‌های اقتصادی اداره نمود، اما نمی‌توان با ایجاد محدودیت‌های فرهنگی و بی توجهی به ابعاد فرهنگی توسعه انتظار جامعه‌ای توسعه یافته و بانشاط داشت. خشونت و ناامنی، بداخلاقی و انگ زنی، تخریب و انتقام جویی، شایعه و فرافکنی همگی محصول شرایط افول فرهنگی است. پس همه باید تلاش کنیم تا مؤلفه‌های زیست فرهنگی جامعه را به بهترین نحو تأمین کنیم.

صالحی امیری در پایان گفت: یک بار دیگر از حضور و همراهی همه شما عزیزان و دستگاه‌های فرهنگی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده، بنیاد شهید و ایثارگران، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت و سازمان اسناد و کتابخانه ملی خصوصاً همه فرهیختگان و نخبگان و اصحاب رسانه تقدیر و تشکر می‌کنم.

جهانگیری: بی‌دولتی در فرهنگ به سود هیچ کس در نظام و کشور نیست

معاون اول رئیس جمهور اسحاق جهانگیری گفت: قطعاً کار بسیار ضروری و مهمی است که بخش فرهنگی دولت بتواند در یک ارتباط تنگاتنگی که اجزایش باهم دارند مرتب به طرح و بررسی مسائل پیش رو و ارائه دستاوردهایی که داشتند عمل کنند و برای پیشبرد برنامه‌های خود که بخشی و فرابخشی که خارج از دولت از نظر صاحب نظران تدوین شده است استفاده شود.

او اظهار کرد: امروز خوشبختانه در چارچوب بزرگداشت هفته دولت دوستان و همکاران ما به این مهم اهتمام ورزیدند و دستگاه‌های مختلف که به طور مستقیم عهده دار مسائل فرهنگی کشور هستند به ارائه دستاوردهای خود خواهند پرداخت.

معاون اول رئیس جمهوری اظهار کرد: جا دارد به اهمیت و جایگاه فرهنگ در جمهوری اسلامی و در دولت و مسئولیت مشترکی که همه ما در قبال این مساله مهم داریم چه در دستگاه‌هایی که در دولت مسئولیت دارند و چه در دستگاه‌هایی که در قوای دیگر و بخش حاکمیت مسئولیت دارند به ضرورت‌ها و نیازها به صورت جدی بپردازند.

جهانگیری افزود: اهمیت فرهنگ در نظام و جامعه ما به اعتبار و سرشت و ماهیت انقلاب اسلامی و پیشینه تاریخی و تمدنی ایران، آرمان‌های بلند امام راحل و پیگیری‌های رهبر معظم انقلاب و الزامات و ضرورت‌های توسعه همه جانبه و پایدار کشور بر می‌گردد که ما در همه این ابعاد به صورت جدی نیاز داریم که به مسائل فرهنگی بپردازیم. در فرهنگ انقلاب برای ارتقای مسائل فرهنگی و بهبود کیفیت زندگی مردم در همه عرصه‌ها بر پایه فرهنگ و اراده است که بزرگترین مزیت ما هم برای تحرک بخشی در توسعه کشور داشتن مبانی و مؤلفه و ذخایر غنی فرهنگی است که در اختیار داریم.

او گفت: در میان مؤلفه‌های مختلفی که در توسعه همه جانبه کشور نقش ایفا می‌کند نقش سرمایه فرهنگی به طور قطع از سایر سرمایه‌هایی که مستقیم و غیرمستقیم در توسعه فرهنگی نقش دارند برجسته و ممتازتر است و به طور قطع مسائلی که در بخش فرهنگی وجود دارد می‌تواند ما را به سرعت به توسعه همه جانبه و توسعه پایدار برساند. اگر در ارزیابی به موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌های بخش فرهنگی دولت به مسئولیت مشترکی که ما در این زمینه داریم و ظرفیت‌های فرهنگی که داریم توجه کنیم مطمئناً می‌توانیم خیلی از بخش‌های دیگری که به عدم موفقیت رسیدیم اگر ارزیابی دقیقی صورت بگیرد حتماً مسائل فرهنگی در آنها تعیین کننده و مؤثر بوده است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: شرط لازم برای استفاده حداکثری از سرمایه‌های اقتصادی، طبیعی توجه به سرمایه انسانی و فرهنگی و اجتماعی کشور است. ما اگر به صورت جدی دنبال توسعه اقتصادی هستیم. دنبال این هستیم که سرمایه‌های طبیعی که در کشور است برای رفاه مردم به کار گیریم این است که حتماً باید توجه به سرمایه انسانی که شاخص آن مدیریت منابع انسانی کشور است . سرمایه‌های اجتماعی که مهمترین بخش آن اعتماد مردم به نظام است و سرمایه‌های فرهنگی که در بخش‌های مختلف کشور قرار دارد.

جهانگیری یادآور شد: مناسب بودن وضع فرهنگی کشور یا نبودن آن بیش از این که به سنجش به ظاهر برگردد متوجه همین ضرورت است که چگونه از قدرت فرهنگ کشور برای حل مسائل پیش روی کشور و توسعه کشور استفاده و بهره برداری کردیم. استفاده مناسب از قدرت فرهنگی نیازمند رویکرد مناسب و ساختار مناسب و همکاری و هماهنگی همه بخش‌ها در این زمینه است.

او با بیان این که دولت تدبیر و امید از آغاز کار خود علیرغم این که با مسائل و چالش‌های مهم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مواجه بود، خاظرنشان کرد: اما از اهمیت و محوریت بخش فرهنگی کشور غافل نبوده است. این درست است که خروج از حوزه تهدیدات بین المللی، تحریم و مهار تورم و بازگرداندن رونق به اقتصاد کشور سایه پررنگی بر سایر بخش‌های کشور انداخته بود.

معاون اول رئیس جمهوری به اولویت‌های ابتدای کار دولت تدبیر و امید اشاره کرد و افزود: بحث مسائل بین المللی، لغو تحریم‌ها، مسائل اقتصادی، مهار تورم و برگرداندن رونق به اقتصاد که جزء نیازهای آنی و ضروری کشور بود از مهمترین اولویت‌هایی بود که دولت به آن می‌پرداخت اما واقعیت این است که مسائل آموزش، علم و فناوری، فرهنگ و هنر، زنان ، جوانان و ورزش، گردشگری و میراث فرهنگی ، ارزش‌ها و باورها و ارتقاء سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی کشور همواره در دستور کار دولت بود و هیچ وقت دولت از پرداختن به این مسائل حیاتی و مهم کشور غفلت نکرد.

جهانگیری به تاکیدات مکرر رهبری در خصوص مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب خصوصاً در هفته دولت و در دیدار با رئیس جمهوری و دولت مکرراً بر ضرورت ارتقاء توانمندی فرهنگی دولت، نظام و جامعه تاکید داشتند و بالا بردن قدرت فرهنگی کشور که به تعبیر ایشان هم در عرصه آفند و هم در عرصه پدافند به عنوان دو موضوع مهم مورد تاکید قرار گرفت. باید در همه بخش‌ها و دستگاه‌ها مسائل فرهنگی در دستور العمل آن‌ها قرار بگیرد که بتوانند برنامه ریزی کنند که چگونه می‌توانیم با لوازم و اقتضائاتی که نیاز داریم به رشد و خلاقیت و شکوفایی در این بخش‌های مختلف سرنوشت ساز کشور جامه عمل بپوشیم.

او اضافه کرد: باید بر سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی و انسانی و حتی سرمایه‌های نمادین در دوران مسئولیت یک دولت افزوده شود و به بخش‌های مهم و مولد فرهنگی کشور از جمله زنان، جوانان و نخبگان توجه ویژه‌ای در دولت انجام گیرد. باید تلاش کنیم دانشگاه، حوزه، مدرسه، رسانه، خانواده، مسجد و هر مرکز و نهاد علمی و آموزشی و فرهنگی و هنری کانون امید؛ اعتماد و نشاط در جامعه باشد. ما به شدت نیازمند افزایش چنین سرمایه‌هایی هستم.

معاون اول رئیس جمهوری به عبور شوک نفتی در منطقه اشاره کرد و گفت: همین عبور ما از شوک نفتی که اخیراً به کشورهای نفتی وارد شد و خیلی از این کشورها را دچار تلاطم شدید در ارزش پول ملی و تورم کرد، علیرغم این که ما در دوران تحریم بودیم و هنوز برجام به صورت کامل اجرا نشده بود و شوک نفتی همزمان با کاهش میزان نفت در کشور ما به وجود آمد، ما از این شوک به خوبی عبور کردیم و اقتصاد کشور دچار تلاطم و بحران و به هم ریختگی شاخص‌های اصلی اقتصاد از جمله ارزش پول کشور نشد.

جهانگیری بیان کرد: این مساله بیش از همه مرهون اعتمادی است که مردم به مسئولان و نظام داشتند. اگر این اعتماد نبود و مردم نسبت به آینده امیدوار نبودند و مجدداً به بازار ارز و سکه مراجعه می‌کردند ما به طور قطع دچار بحران می‌شدیم. در کنار سیاستگذاری و برنامه ریزی دقیق حتماً اعتماد مردم برای ما جزو بزرگترین سرمایه‌های کار ساز بوده است. دولت باید بتواند تأمین کننده شرایط و لوازم رشد اندیشه و فرهنگ و حمایت از نخبگان و مبلغان فرهنگی باشد.

او تصریح کرد: بی دولتی در فرهنگ به سود هیچ کس در نظام و کشور نیست. تقویت حس دولت داری در عرصه فرهنگ به نفع همه بخش‌ها و همه دلسوزان جامعه و کشور خواهد بود. یکی از سیاست‌هایی که از ابتدای این دولت در کنار سیاست برگشت به قانون و قانونمداری و مبارزه با فساد در دستور کار دولت قرار گرفت، تقویت حس دولتداری بود.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که ما استنباطمان در روزهای سخت کار این بود که حس دولتداری در مردم تضعیف شده است، گفت: این تضعیف حس دولتداری به این دلیل بود که مردم چه در بخش‌های اقتصادی و چه در سایر بخش‌ها شاهد تغییراتی بودند که احساس می‌کردند به نوعی امور از دست دولت خارج شده است. ما به صورت جدی معتقدیم باید این حس تقویت شود و بپذیریم که قانون به جای سلیقه و نظر افراد حاکم باشد و احساس امنیت در بین نخبگان و اهالی فرهنگی جامعه تقویت شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد مطمئناً همه سود خواهند برد و همه از این که شرایط کشور قابل پیش بینی باشد بهره مند خواهند شد.

جهانگیری در ادامه بیان کرد: من در این جمع عزیزان یک درخواست دیگری هم دارم و آن این است که ما در شرایطی هستیم که اقتصاد مقاومتی به عنوان مجموعه‌ای از سیاست‌ها برای پیشبرد توسعه و اداره اقتصاد کشور در دستور کارمان قرار گرفته است.

او با بیان اینکه این یک برنامه بلند مدت است تاکید کرد: حداقل چند برنامه توسعه بر مبنای این سیاست‌ها در حال تدوین است. یکی از محورهایی که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد توجه است گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی است که ما کارگروهی با مسئولیت رئیس صدا و سیما و وزرای خود پیش بینی کردیم که به این بخش بپردازد و از صاحبنظران در این زمینه استفاده کند.

معاون اول رئیس جمهوری در پایان اظهار کرد: انتظار دارم این موضوع به عنوان گفتمان اقتصاد مقاومتی در دستور کار جدی اصحاب فرهنگ کشور قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اصحاب فرهنگ وهنر با دولت آشتی کرده‌اند

علی جنتی بیان کرد: می‌خواهم در این جلسه به برخی از سیاست‌ها و رویکردهایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه سال اخیر دنبال کرده بپردازم، یکی از شعارهای اصلی دولت؛ «اعتدال» بود طبیعتاً دستگاهای فرهنگی جهت جا انداختن اعتدال و دوری از افراط و تفریط تلاش می‌کردند.

او ادامه داد:‌ لذا رویکردهای ما از جمله گسترش اعتماد فرهنگی و هنری در بین اصحاب این حوزه ایجاد شد، اوایل که به وزارتخانه آمده بودم با برخی از سینماگران و موسیقدان‌ها ملاقات داشتم و آنها می‌گفتند به مدت 4 سال است که پای‌مان به وزارت ارشاد باز نشده است، برخی از آنها نیز معتقد بودن که حتی 8 هشت سال است که وارد وزارت ارشاد نشده‌اند.

خوشبختانه در حال حاضر فضایی ایجاد شد که اصحاب فرهنگ و هنر با دولت آشتی کردند و آنها که اهل قلم هستند با روحیه و نشاط می‌نویسند و آنهایی که اهل هنر هستند هنرشان را به نمایش می‌گذارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در حوزه سینما، سینماگران متعددی بودند که یا کار نمی‌کردند یا حاضر نبودند که فیلم‌هایشان را در جشنواره فیلم فجر به نمایش بگذارند اما آنها آمدند و امروز در حوزه سینما رونق می‌بینیم تنها در سه ماهه اول سال 95 هشت میلیون نفر به سینما رفتند و درآمد حاصل از این حوزه بیش از شصت میلیارد تومان بوده است، این درحالی است که در طول سال 92 این رقم به 50 میلیارد هم نمی‌رسید.

جنتی افزود: برخی از این فیلم‌ها آن چنان از نظر اقتصادی رونق پیدا کرد که رکورد ثبت کردند و ما شاهد فروش فیلم‌هایی با مبلغ 17 میلیارد تومان در عرض 10 هفته بودیم که چنین چیزی درگذشته سابقه نداشت. جلب مخاطب به گونه‌ای بوده که در سیزده روز تعطیلات عید نوروز شاهد پخش 24 ساعته فیلم در برخی از سینماها بوده‌ایم.

او افزود: بسیاری از کتاب‌ها به دلیل برخی خرده‌گیری‌های نابه جا پشت در مانده بود و به آنها مجوز چاپ داده نمی‌شد اما ما احساس کردیم در چهار چوب قانون و نظارت می‌توان فضایی را برای اهل قلم باز کرد تا کتاب‌های خود را منتشر کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در سال 94 حدود 80 هزار عنوان کتاب چاپ شده که برخی از آنها چاپ اول بوده است و این موضوع نشان‌دهنده شوق در اهل قلم است. همچنین گسترش گفت‌و شنودهای فرهنگی و برگزاری جلسات متعدد برای نقد کتاب در جهت گسترش امر کتاب‌خوانی از جمله اقداماتی است که تلاش‌های بسیاری برای آن صورت گرفته است.

جنتی در بخشی دیگری از سخنانش گفت:‌ یکی از نکاتی که جزو سیاست‌های ما بوده است، بحث عدالت فرهنگی است؛ ما احساس می‌کردیم بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و هنری در کلان شهرها متمرکز شده است و زمانی که به نقاط مرزی می‌رفتیم متوجه می‌شدیم که فضای فرهنگی فقیر است لذا بسیاری از اعتبارات فرهنگی را که در گذشته عمدتاً در کلان‌شهرها صرف می‌شد به مناطق دور افتاده هدایت کردیم و در طول دو سال گذشته همایش‌هایی برای روستاهای دوستدار کتاب برگزار شد و به این ترتیب بسیاری از روستاها آمدند و خودشان را عرضه کردند.

او با بیان اینکه اکنون دیگر یک سلیقه فرهنگی در کشور حاکم نیست و دیدگاه‌های مختلف در چارچوب ضوابط اعلام وجود و فعالیت می‌کند، تصریح کرد: نکته ضروری که باید به آن اشاره کنم این است که با توجه به این‌که مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد مقاومتی مطرح کردند، یکی از ضرورت‌های همه دستگاه‌ها گفتمان سازی برای اقتصاد مقاومتی است، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس وظیفه‌ای که داشته از آغاز امسال مسئله گفتمان سازی را در دستور کار شورای فرهنگ عمومی قرار داده است و از فکر و اندیشه اصحاب نظر در این زمینه استفاده می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد در پایان گفت:‌ اعتقاد ما این است که اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی تداوم پیدا کند، باید در این زمینه فرهنگ سازی شود و این وظیفه تنها بر عهده یک نهاد فرهنگی نیست بلکه تمام مراکز علمی و پژوهشی باید در این زمینه کمک کنند تا گفتمان سازی تحقق پیدا کند، اگر چه شاید این کار یک دهه زمان ببرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نباید عرصه را بر جوانان محدود کرد

محمد فرهادی با گرامیداشت یاد و نام شهیدان انقلاب اسلامی به ویژه رجایی و باهنر گفت: تقویت هویت اسلامی - ایرانی، ارتقای آگاهی و افزایش امید و نشاط اجتماعی بر وعده‌های ریاست جمهوری دولت تدبیر و امید از مهمترین محورهای سیاست فرهنگی دولت یازدهم است.

او اظهارکرد: راهبرد اساسی ما برای تحقیق اهداف فرهنگی در دولت یازدهم به ویژه در وزارت علوم که مخاطبان آن نخبگان علمی و نسل جوان هستند، ارتقای مشارکت و تقویت گفت وگوی همدلانه و سازنده با شعار امید، آگاهی و نشاط است.

وزیر علوم یادآورشد: ما به جامعه دانشگاهی و دانشجویی کشور نه به مثابه تهدید، بلکه به مثابه فرصت و سرمایه نگاه می‌کنیم و باور داریم که قاطبه نسل جوان دانشگاهی ما معتقد به آرمانهای والای نظام و مصالح عالیه کشور است.

فرهادی تاکیدکرد: راه درست مقابله با تهدیدهای فرهنگیِ خارجی نه تنگ کردن و محدودکردن عرصه بر جوانان کشور بلکه برعکس گشودن فضا، تسهیل گری، تقویت اعتماد به نفس، اعتماد کردن به جامعه دانشگاهی و ارتقای مشارکت اجتماعی است و شاهد این مدعا برگزای سالانه بیش از یکصد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاههای تحت پوشش وزارت علوم است به گونه‌ای که فقط در سال 1394 بیش از 110 هزار برنامه اجرا شده است.

عضو کابینه دولت یازدهم افزود: ما انقلابی هستیم و امام راحل این انقلاب را با اتکاء به مشارکت همین مردم به پیش برد. همین مردم قهرمان ایران و نخبگان علمی آن بودند که یاری گر انقلاب خواه در هنگام پیروزی و خواه در عرصه‌های بعدی چون دفاع مقدس و پس از آن بودند.

او تاکید کرد: اتکای به مردم و اعتماد به مردم جزئی از رویکرد انقلابی ماست که از امام راحل و مقام معظم رهبری آموخته‌ایم و جامعه دانشگاهی نیز به گواه مطالعات و پیمایش‌های موجود یکی از سالم‌ترین و توانمندترین اقشار جامعه هستند. اگرچه متاسفانه در برخی دوره‌ها به سبب سیاست‌های نادرست اتخاذ شده، جامعه نتوانسته است آنچنان که شایسته است از توانمندی‌ها و پتانسیل موجود در نهاد علم در کشور بهره مند شود، از این روست که این دولت تلاش کرد تا با دمیدن فضای امید در دانشگاه و تأمین آرامش جهت کارهای علمی و فرهنگی، نواقص پیش آمده را برطرف کند که بحمدالله تاکنون توفیق‌های زیادی به دست آمده و فضای دانشگاه به شکل محسوسی تحول یافته است.

فرهادی گفت: وزارت علوم برای دستیابی به اهداف دولت تدبیر و امید در دانشگاه‌ها در چند محور فعالیت کرده است که یکی از مهم‌ترین آنها، توسعه کرسی‌های آزاداندیشی است که در این زمینه، وزارت علوم با اصلاح آیین نامه، تغییر رویکردها، کارهای تبلیغی و ترویجی و همچنین حمایت‌های مادی و معنوی از کارهای ابتکاری مانند جریان «مناظرات دانشجویی»، فضای گفتگو را در دانشگاهها تقویت کرده و توانسته است فرصتهای مناسبی در محیط‌های دانشگاهی برای صاحب نظران جهت طرح دیدگاه‌های خویش فراهم آورد، به گونه‌ای که شاهد رشد 20 درصدی برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در سال 94 نسبت به سال 93 بودیم و تنها در این دو سال 735 کرسی آزاداندیشی در دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار شده است.

وزیر علوم اضافه کرد: نشریات دانشجویی نیز در دولت یازدهم به عنوان بستری برای گفتگوی نوشتاری مورد حمایت و پشتیبانی ویژه قرار گرفته و هم اکنون قابل مقایسه با سه سال پیش نیستند و وزارت علوم در این زمینه از طریق فعال سازی جشنواره نشریات دانشجویی هم در سطح مناطق و هم در سطح ملی توانسته است تحولی جدی را در عرصه مطبوعات دانشجویی ایجاد کند که خود را در جشنواره نهم، هم به جهت کمی و هم کیفی نشان داد و با رشد 37 درصدی که در نشریات دانشجویی در سال 94 نسبت به سال 92 اتفاق افتاد، هم اکنون بیش از 4300 نشریه در دانشگاه‌های سراسر کشور وجود دارد که خود سرمایه فرهنگی ارزشمندی محسوب می‌شود.

عضو کابینه دولت یازدهم خاطرنشان کرد: کانون‌های فرهنگی و هنری عرصه دیگری بود که وزارت علوم آن را مورد توجه ویژه قرار داد و در طول سه سال با برگزاری «جشنواره رویش» و حمایت‌ها و تسهیل گری های صورت گرفته در این عرصه سبب شکوفاسازی کانون‌ها شد، به گونه‌ای که رشد بیش از 90 درصدی در آثار و دستاوردهای کانون‌ها در سال 94 نسبت به سال 92 رخ داد.

او عنوان کرد: تقویت روحیه خلاقیت و مسئولیت پذیری دانشجویان، ارتقای مهارت‌های زندگی و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی هدف بنیادی‌ای بوده که از این طریق کانون‌های فرهنگی دنبال شده است و هم اکنون با رشد 47 درصدی که در تعداد کانون‌ها طی سال‌های 92 تا 94 شکل گرفته است، شاهد فعالیت بیش از 3100 کانون فرهنگی، هنری، اجتماعی و مذهبی در دانشگاه‌های کشور هستیم که خود سرمایه‌ای اجتماعی برای دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

فرهادی با اعلام اینکه درانجمن های علمی دانشجویی نیز به سبب سیاست‌های اتخاذ شده تحول جدی رخ داده است تصریح کرد: هم اکنون رقابت سازنده‌ای بین دانشجویانی که کارها و تولیدات علمی دارند شکل گرفته است و درحال حاضرهشت هزار و 555 انجمن علمی در دانشگاه‌ها به ثبت رسیده است و به ازای هر رشته تحصیلی یک انجمن علمی در دانشگاه‌ها داریم و از جهت تعداد انجمن‌ها، بین سال‌های 92 تا 94 شاهد رشد متوسط 37 درصدی بودیم و دو هزار و 850 انجمن علمی دانشجویی جدید در دانشگاه‌های کشور در این مدت تأسیس شده است

وزیرعلوم ادامه داد: «جشنواره ملی حرکت» که ویژه این کانون‌ها برگزار می‌شود به خوبی تحول در زمینه انجمن‌های علمی را نشان می‌دهد، همچنین از جشنواره هشتم رویش که در مشهد برگزار شد شاهد شرکت انجمن‌های دانشجویی بین المللی هستیم و گروههای خارجی از کشورهای اسلامی، منطقه و اروپا در این جشنواره شرکت کردند و امسال هم از طریق یونسکو از دانشگاههای مختلف دنیا دعوت کردیم که شاهد موجی از استقبال در سطح بین المللی هستیم. اقدام مهم دیگر وزارت علوم حمایت از شکل گیری اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی بود به گونه‌ای که رشد 340 درصدی در سال 94 نسبت به سال 93 رخ داده است.

او تاکید کرد: درحوزه فعالیت‌های سیاسی و تشکل‌ها نیز دولت موفق شده است به سمت فضای وعده داده شده توسط رئیس جمهورحرکت کند، به نحوی که رشد قابل ملاحظه‌ای نه تنها به جهت کمی بلکه از جهت پوشش سلائق مختلف صورت گرفته است و سلائق مختلف درون نظام می‌توانند در چارچوب قوانین در دانشگاه مشارکت داشته باشند.

فرهادی با بیان اینکه رویکرد تسهیل گرایانه اتخاذ شده توسط وزارت علوم سبب شد تا تصویر امروز دانشگاه به جهت مشارکت و امید و نشاط غیرقابل مقایسه با سه سال قبل باشد و در سال تحصیلی پیش رو نیز این روند ادامه داشته و امید واریم شاهد جهش خوبی در این زمینه خواهیم بود، بیان کرد: احترام به آزادی بیان و اندیشه، قانون مداری، حفظ کرامت و حقوق دانشگاهیان و پایبندی به فرهنگ نقد و نقدپذیری و حمایت از تشکل‌های انقلابی اصولی بوده‌اند که سرمشق وزارت علوم در این حوزه بوده‌اند.

وزیر علوم افزود: یکی از جلوه‌های این فضای امید و نشاط را هرساله درمراسم 16 آذرشاهد هستیم که با مشارکت شخص رئیس جمهور دکترحسن روحانی رقم می‌خورد و 16 آذر در سه سال اخیر جلوه و نمایش مناسبی از مردم سالاری و مشارکت در جمهوری اسلامی ایران است. فضای نقادانه، پرشور و گفتگویی این مراسم در حضور مقام عالی ریاست جمهوری بی شک یکی از نشانه‌های بارز توفیقات بدست آمده در زمینه دگرگونی فضای دانشگاه و سپری کردن فضای نامناسب در دوره قبلی است.

او تاکید کرد: در حوزه فعالیت‌های دینی و انقلابی هم به رغم برخی تبلیغات غیرمنصفانه رشد و شکوفایی بی سابقه‌ای را شاهد بوده‌ایم و وزارت علوم توانسته است به ترویج و تعمیق فضای دینی و اخلاقی دانشگاهها کمک کند.

فرهادی اظهار کرد: یکی از اقدامات ابتکاری این وزارت اجرای طرح نهضت رضوی است. که موجی از فعالیت‌های هنری، فرهنگی علمی و زیارتی را در دانشگاه‌ها برانگیخته است. فعالیت‌ها و جشنواره‌های متعدد علمی و هنری که در ذیل طرح نهضت رضوی ایجاد شد حرکت بزرگی را در دانشگاه ایجاد کرده است. به گونه‌ای که تقدیر ویژه جشنواره بین المللی امام رضا (ع) را سبب گشته و معاون فرهنگی وزارت علوم به عنوان خادم رضوی معرفی و مورد تقدیر ویژه قرار گرفته است.

عضو کابینه یازدهم تصریح کرد: در ذیل طرح اصلی چشنواره رضوی، 45 جشنواره ملی علمی- فرهنگی و هنری رضوی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شده و برای اولین بار کانون‌های رضوی در سراسر کشور شکل گرفته‌اند. همچنین دو طرح طریق رضوی (پیاده روی تا حرم در ایام خاص مذهبی) و تشرف رضوی (اعزام دهها هزار دانشجوی دانشگاههای سراسر کشور به زیارت رضوی) نیز در این دوره اجرا شده است.

او گفت: همچنین در دولت یازدهم شاهد بودیم که برنامه ابتکاری بزرگداشت شهدای دانشجو در قالب یک کنگره ملی به نام کنگره ملی شهدای دانشجو که در 500 دانشگاه دولتی و آزاد در 30 استان کشور برگزار شد.

فرهادی با اشاره به نامگذاری سال جاری با نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» عنوان کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی بیش از 60 نشست علمی در دانشگاههای مختلف برگزار شده که یکی ازخروجی های آن چاپ دو جلد کتاب در این زمینه است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: برنامه‌های و طرح‌های متعددی نیز در زمینه قرآن و عترت انجام گرفته است که نمونه متأخر آن جشنواره سراسری قرآن و عترت است که در همین هفته با مشارکت بالای جامعه دانشجویی کشور در زاهدان برگزار می‌شود. بنابراین بحمدالله شاهد رشد کمی و کیفی در حوزه فعالیت‌های دینی در دانشگاهها هستیم. برای نمونه اکنون 254 کانون مذهبی توسط دانشجویان در دانشگاه‌های کشور فعال است و یا شاهد رشد 14 درصدی در آثار دریافت شده در جشنواره پایان نامه‌های قرآنی در سال 94 نسبت به سال 92 بودیم. جشنواره قرآن و عترت نیز در سال 94 با رشد 27 درصدی تعداد شرکت کنندگان، نسبت به سال 93 همراه بود. همچنین در جشنواره غدیر در سال 94 در قیاس با سال 92، شاهد رشد 54 درصدی در آثار دریافت شده هستیم.

او تاکید کرد: از دیگر سیاست‌های اتخاذ شده توسط وزارت علوم در دولت یازدهم، توجه جدی به مسئولیت اجتماعی دانشگاه بود که یکی از اقدامات مورد توجه در این زمینه تشکیل اتاق‌های فکر استانی بود. این اقدام به شکل گیری شبکه نخبگان در استان‌ها در قالب اتاق‌های فکر استانی به مرکزیت دانشگاه مادر هر استان، با حضور بیش از دو هزار نفر از فرهیختگان اعم از نخبگان دانشگاهی، بخش خصوصی، فعالان مدنی و بخش دولتی، منجر شد. برونداد این اتاق‌های فکر «گزارش‌های مسئله شناسی» برای استان‌های کشور است که در بالاترین سطوح اجرایی کشور مورد توجه قرار گرفته و سبب پیوند بخش‌های دولتی، خصوصی و مدنی با دانشگاه شده است.

فرهادی در پایان سخنان خود افزود: اطمینان دارم فضای فرهنگیِ دانشگاههای کشور به ویژه در سال تحصیلیِ پیش رو که رویدادهای سیاسی مهمی را نیز تجربه خواهد کرد، فضایی زنده، مشارکت-جویانه و البته آرام و عقلانی خواهد بود و همکاران من در دانشگاه‌های سراسر کشور با عزم و جدیتی جهادی در پی تحقق آرمان‌های فرهنگی انقلاب اسلامی و وعده‌های ارائه شده توسط دولت تدبیر و امید خواهند بود.

وزیر ورزش و جوانان گفت: تا پایان این دولت ۲ هزار سمن فعال خواهیم داشت

محمود گودرزی ابتدا دستاوردهای فرهنگی این وزارتخانه را تشریح و به مواردی مانند فعالیت در حوزه جوانان با رویکرد توسعه مشارکت‌های اجتماعی جوانان، ازدواج جوانان، تعالی‌سازی خانواده و طرح‌های ملی با رویکرد فرهنگ‌سازی اشاره کرد.

وی اقدامات اجرایی در قالب توسعه مشارکت‌های اجتماعی جوانان را در دولت تدبیر و امید ایجاد و بسترسازی یک هزار و پانصد سازمان مردم نهاد (سمن) عنوان و ابراز امیدواری کرد که تا پایان دولت یازدهم سمن‌های فعال به ۲ هزار افزایش یابد.

به گفته گودرزی این افزایش سمن‌ها در حالی بوده که تعداد هفتصد سمن در دولت هشتم، به پنجاه سمن در دولت نهم و دهم کاهش یافته بود.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های مرتبط با جوانان از جمله ازدواج و تعالی‌سازی خانواده، فعالیت‌های این وزارتخانه هماهنگ‌سازی است، اظهار داشت: قانونگذار ۱۸ دستگاه را موظف به خدمت‌رسانی به جوانان کرده. وظیفه ما تشکیل ستاد ملی جوانان بوده که در استان‌ها نیز به تشکیل ستاد ساماندهی مبادرت ورزیده‌ایم.

وزیر ورزش و جوانان گفت: در راستای تحقق اهداف کلان در حوزه ازدواج و جوانان و تعالی‌سازی خانواده با تاکید بر آموزش‌های قبل، حین و پس از ازدواج به منظور کمک به استحکام خانواده، از ایجاد مراکز مشاوره‌های ازدواج حمایت کرده‌ایم.

گودرزی، ورزش را یک مقوله فرهنگی دانست که قوانین هم آن را تأیید می‌کند. وزیر ورزش و جوانان راهبردهای توسعه فرهنگی ورزش از منظر مقام معظم رهبری را استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی ورزش و همچنین ترویج ارزش‌های اخلاقی در این عرصه عنوان کرد و در ادامه به بیان انتظارات رئیس‌جمهوری پرداخت که توجه به ورزش توام با اخلاق را مورد تاکید قرار داده است.

وزیر ورزش و جوانان ایجاد شادی و نشاط بین مردم، کمک به فرهنگ جامعه و همچنین ساخت الگوهای نسل جوان با کمک ورزش را از دیگر انتظارات دکتر روحانی عنوان کرد که این وزارتخانه در راستای تحقق آن‌ها گام برداشته است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت گستره تعامل فرهنگ و ورزش، ورزش فرهنگی و فرهنگ ورزشی را مورد تاکید قرار داد.

بر اساس تعریف گودرزی، فرهنگ ورزشی عبارت است از ارتقا سهم ورزش در فرهنگ جامعه به‌عنوان مقوله‌ای برای حفظ و بالا بردن سطح سلامت و ورزش فرهنگی هم نهادینه شدن اخلاق در فعالیت‌های ورزشی است که در راستای تحقق آن باید محیط فرهنگی حوزه ورزش ساماندهی شود.

وی با اشاره به ترویج فرهنگ ورزش بین آحاد مختلف جامعه، شرایط ورزش همگانی در بخش مردان و زنان را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: در سال ۹۲ تنها ۱۰ درصد مردم ورزش می‌کردند که این رقم اکنون به ۲۱ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گفته دکتر گودرزی در حال حاضر ۸۱٫۹ درصد از زنان و ۷۶٫۵ درصد از مردان ورزش نمی‌کنند.

وزیرورزش و جوانان در بخشی دیگر از سخنانش به دستاورد ورزش ایران در المپیک ریو اشاره کرد و گفت: نباید برای جامعه انتظار و توقع ایجاد کنیم و باید واقعیت را به مردم بگوییم هرچند که این واقعیت‌ها به مذاق برخی از افراد خوش نیاید. تا پیش از المپیک اخیر میاگین تعداد مدال‌های ما در ادوار مختلف ۴ مدال بود. کسب ۸ مدال در بازی‌های المپیک ریو از حیث مدال دومین نتیجه خوب پس از بازی‌های المپیک لندن به شمار می‌آید.

وزیر ورزش و جوانان همچنین از سهم کم ورزش پایه، ورزش همگانی، ورزش بانوان و همچنین ورزش باستانی -که مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار دارد- در رسانه‌ها گلایه کرد و گفت که سیاست وزارت ورزش و جوانان توجه به همه رشته‌هاست و امیدوار است که رسانه‌ها هم در این راه وزارتخانه را یاری کنند.

گزارش قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران

سردار محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه افتخار بنیاد شهید، به منزله افضل نهادها برای خدمت به افضل انسان ها، این است که همواره کوشیده علاوه بر خدمات رسانی به خانواده های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان، نسبت به ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و تکریم ایثارگران مبادرت ورزد،‌ افزود: گرچه بر این باوریم که نیل به این اهداف مقدس راهی دراز در پیش دار یم، برهمین اساس کوشش ما تاکنون دربنیاد شهید این بوده تا علملکرد خود را هر سال نسبت به سال قبل بهبود بخشیم و در انجام دادن وظایف و مسئولیت های خطیر خویش را بیش از پیش کوشا باشیم.

او با تشریح عملکرد فرهنگی این بنیاد درسه ساله دولت یازدهم گفت: یکی از اقدامات ما تشکیل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت براساس ماده 63 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران بوده است.

انصاری ادامه داد: این شورا متولی اصلی امر ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت بوده و درصدد است با همکاری تمامی دستگاه های عضو گام های موثری در راستای توسعه و ترویج این فرهنگ در جامعه بردارد.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه افزود: با توجه به گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در میان اقشار مختلف جامعه و تاکید رهبر معظم انقلاب براستفاده از این فضا در حوزه فرهنگی یکی از اقدامات بنیاد شهید که از دو سال گذشته در سطح ملی مورد توجه قرار گرفت اجرای دو جشنواره جبهه مجازی در حوزه ایثار و شهادت بوده است.

او اضافه کرد: یکی از برنامه های بنیاد شهید در حوزه فرهنگی استفاده از فضای مراکز فرهنگی و حسینیه های شهید جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است به طوری که در سال بیش از 40 هزار برنامه در مراکز فرهنگیپف بیش از 150 هزار برنامه در حسینیه های شهید اجرا می شود، همچنین بنیاد شهید به طور میانگین در سال 23 هزار یادواره برگزار می کند.

انصاری بیان کرد: از جمله اقدامات بنیاد در زنده نگهداشتن یاد و نام شهدا و نشان دادن ایثار و رشادت آنان تولید و پخش برنامه های رادیویی، تلویزیونی، سیینمایی، برگزاری جشنواره های هنرهای تجسمی، آموزش تئاتر، سرود و کارگاه آموزشی در حوزه ایثار و شهادت است.

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران راه اندازی کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت با هدف جمع آوری و ارائه کتاب های مربوط به حوزه ایثار و شهادت در 20 استان کشور را از دیگر برنامه های فرهنگی بنیاد در دولت تدبیر و امید عنوان کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی: انتقال سازمان میراث فرهنگی به شیراز، سبب ویرانی آن شد

مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید بیان کرد: سه سال پیش ما در شرایطی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را تحویل گرفتیم که به حیاط خلوت سیاسی‌ای تبدیل شده بود و تنها کاری که در آن انجام نمی‌شد، بحث فرهنگی بود.

او ادامه داد: جابه‌جایی دو معاونت به شیراز و اصفهان و بازگرداندن آن‌ها وضعیت نابسامانی را در سازمان میراث فرهنگی به وجود آورده بود. بسیاری توقع نداشتند که این دولت بتواند این ناهماهنگی‌ها را سر و سامان دهد و در این عرصه موفق باشد اما ما توانستیم در این حوزه موفق شویم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: ما تنها سازمان ملی در بین اعضای دولت هستیم که از 435 شهرستان تنها در 46 شهر اداره داشتیم و در 380 شهر کشور حتی یک آدم هم نداشتیم. حالا فرض کنید چطوری می‌توانستیم با این امکانات میراث فرهنگی را حفظ و صنایع دستی و گردشگری را گسترش دهیم.

سلطانی فر بیان کرد: سه سال دویدیم و امروز ماحصل تلاش ما موجب شد یک سازمان ورشکسته در جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاه برتر شناخته شود.

او همچنین خطاب به دیگر وزیران و سخنرانان در این همایش گفت: اگر بخواهیم طبق الفبای فارسی هم محاسبه کنیم، سازمان ما باید نسبت به وزارت ورزش، زودتر صحبت می‌کرد اما با توجه به اینکه آقای گودرزی بزرگ ما هستند و اخیراً هم پیروزی ایران در برابر قطر در حین ناباوری اتفاق افتاد، از این موضوع گذشت می‌کنیم.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده خبر داد: فعالیت 5711 سمن زنان در کشور

شهیندخت مولاوردی در همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید، با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت یازدهم در حوزه زنان و خانواده اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت یازدهم و تقارن آن با فراهم کردن مقدمات تبیین برنامه ششم توسعه و با استناد به اسناد بالادستی و شعارهای رئیس جمهور تلاش کردیم در جهت تحقق عدالت جنسیتی و ایجاد تعادل جنسیتی در زمینه‌هایی مانند بازار کار اقدام کنیم.

او درباره چشم‌اندازهای معاونت امور زنان و خانواده گفت: تلاش برای مشارکت همه‌جانبه زنان و مردان در عرصه‌های مختلف کشور، تضمین برخورداری زنان و مردان از موضوعاتی مانند امنیت در دستور کار قرار گرفت.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده بررسی و شناسایی وضعیت و آسیب‌های حوزه زنان، ایجاد حساسیت نسبت به این موضوع و شناسایی، هماهنگی و مدیریت ظرفیت‌ها را از جمله اقدامات معاونت امور زنان و خانواده برشمرد و تصریح کرد: در دولت یازدهم در جهت ترویج همکاری‌های شبکه‌ای، مشارکت در نظام تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و جریان‌سازی در زمینه تحقق عدالت جنسیتی و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تلاش کردیم.

مولاوردی ادامه داد:‌ ما طرح‌ها و مطالعات زیادی داشتیم که مهم‌ترین آن تهیه اطلس زنان بود و علاوه بر آن گزارش‌های سیاستی را تبیین و تقدیم شورای عالی اشتغال کردیم که شامل مواردی مانند بخش غیررسمی اشتغال، زنان کارگر و شغل‌های شکننده می‌شود.

او اضافه کرد: گزارش‌های ملی را در 5 حوزه مانند خانواده، بازار کار، آسیب‌های اجتماعی و سلامت تبیین کردیم. علاوه بر آن به تبیین گزارش‌های راهبردی مانند بسته جامعه حمایتی زنان شاغل پرداختیم که این گزارش‌ها در حال طی کردن مراحل نهایی خود است.حمایت از طرح‌های پژوهشی نیز در دستور کار ما قرار گرفت. برخی از این طرح‌ها تمام شده و بعضی دیگر در دست انجام است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تلاش برای ایجاد حساسیت و جلب توجهات نسبت به حوزه زنان خاطرنشان کرد: در این جهت اقداماتی مانند برگزاری همایش‌ و نشست‌های تخصصی، حمایت از تولیدات فرهنگی، راه‌اندازی پرتال جامع زنان و خانواده و راه‌اندازی سامانه 101 را در دستور کار قرار دادیم.

مولاوردی بیان کرد: در زمینه‌ی شناسایی،هماهنگی و مدیریت ظرفیت‌ها و ایجاد همکاری‌های شبکه‌ای اقدام به انعقاد 27 تفاهم‌نامه، 45 موافقت‌نامه و 80 پروژه در زمینه‌هایی مانند تحکیم بنیان خانواده از توان‌افزایی زنان مدیر کردیم. علاوه بر آن از برخی طرح‌ها و پروژه‌های سمن‌های حوزه زنان حمایت کردیم.

او در ادامه افزود: در زمینه تقویت ساختار و تشکیلات حوزه زنان، در لایحه احکام برنامه ششم توسعه یک ماده (ماده 31) به طور اختصاصی حوزه زنان و خانواده می‌پردازد. علاوه بر آن در جای‌جای برنامه ششم توسعه به صورت غیرمستقیم حوزه زنان و خانواده مدنظر قرار گرفته است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به بازنگری قوانین و مقررات به عنوان یکی از فعالیت‌های حوزه زنان و خانواده تصریح کرد: در این جهت هفت لایحه به زودی به مجلس ارائه می‌شود. از سوی دیگر در زمینه توسعه تعاملات بین‌المللی اقدامات مختلفی انجام داده‌ایم که از جمله آن‌ها می‌توان به میزبانی از هیئت‌های عالی‌رتبه، برگزاری دوره‌های آماده‌سازی سمن‌ها در جهت شرکت در اجلاس کمیسیون مقام زن اشاره کرد.

مولاوردی در پایان اظهار کرد: چندین برنامه در زمینه‌ی سیاست‌های جمعیتی و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اجرا کردیم و در زمینه‌ی پیشگیری‌ از آسیب‌های اجتماعی، ستاد مقابله با آسیب‌های اجتماعی را در معاونت امور زنان و خانواده تشکیل دادیم. از سوی دیگر علاوه بر سفرهای استانی دولت تدبیر و امید، 32 سفر استانی به صورت جداگانه داشتیم.

وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد: تلاش آموزش و پرورش برای ایجاد «امنیت فرهنگی» به جای «فرهنگ امنیتی»

علی‌اصغر فانی با تاکید بر اینکه تلاش کردیم امنیت فرهنگی را جایگزین فرهنگ امنیتی کنیم، افزود: طی سه سالی که از عمر دولت تدبیر و امید گذشته است تلاش داشتیم تا زمینه‌های اظهارنظر فرهنگیان و دانش‌آموزان را فراهم کنیم، با تشکل‌های معلمی و دانش‌آموزی در تعامل بودیم و زمینه توسعه مشارکت‌ها در این بخش را فراهم کردیم.

او با اشاره به برگزاری نشست‌های موثر، صریح و صمیمی با تشکل‌های معلمی، گفت: تهیه منشور حقوق داوطلبان خدمت در آموزش و پرورش و ابلاغ آن به هسته‌های گزینش از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است. همچنین برای تغییر رویکرد حراست از نگاه مچ‌گیرانه و تفتیش عقاید به رویکردی مبتنی بر تکریم مخاطبان اقدامات خوبی انجام شده است. امیدبخشی و امیدآفرینی در جامعه معلمین و جمعیت دانش‌آموزی نیز نمونه‌هایی از اجرایی کردن سیاست امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی است.

وزیر آموزش و پرورش به سیاست توسعه مشارکت‌جویی و مشارکت‌پذیری در آموزش و پرورش نیز اشاره و بیان کرد: آموزش و پرورش به تعبیر مقام معظم رهبری 40 میلیون مخاطب مستقیم دارد. ما در همه نقاط کشور مدرسه داریم و پرچم جمهوری اسلامی بالای سر مدارس در مناطقی است که هیچ نهاد حاکمیتی در آنجا حضور ندارد.

فانی ادامه داد: آموزش و پرورش باید از توان همه نهادها استفاده کند. ذیل سیاست توسعه مشارکت‌ها با 25 دستگاه تفاهم‌نامه امضا کردیم و امکانات خوبی به آموزش و پرورش سرازیر شده است.

او با بیان اینکه با افزایش میزان حضور موثر مردم در توسعه مدارس غیردولتی روبرو هستیم، خاطر نشان کرد: در ابتدای دولت سهم دانش‌آموزان مدارس غیردولتی نسبت به کل دانش‌آموزان بیش از 8.5 درصد بود که اکنون به حدود 12 درصد رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: پیگیری و اجرای قانون شوراهای آموزش و پرورش یکی از قوانین مترقی بود که به اندازه کافی به آن توجه نمی‌شد. قانون شوراها کمک می‌کند بتوانیم از امکانات موجود در جامعه بهره ببریم. ماهانه یک جلسه در استان‌ها و مناطق به مسئولیت استانداران و فرمانداران تشکیل می‌شود.

فانی محور سوم سخنانش را اهتمام به انسجام فرهنگی اختصاص داد و تصریح کرد: آموزش و پرورش به مثابه یک نهاد تربیتی است. برگزاری اردوهای مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با حضور دانش‌آموزان از نقاط مختلف از جمله دانش‌آموزان عشایری برای شکل‌گیری گفتگوهای میان‌ فرهنگی انجام می‌شود. توجه به نقش اساسی مدرسه در شکل‌گیری هویت ایرانی اسلامی از طریق برگزاری جشنواره‌های ملی با هدف تقویت فرهنگ‌ها کار مفید دیگری بوده که صورت پذیرفته است.

او با بیان اینکه جشنواره‌های فرهنگی هنری آیینی با هدف تعمیق فرهنگ ایرانی اسلامی و آموزش آداب و سبک زندگی ایرانی اسلامی از دیگر اقدامات فرهنگی آموزش و پرورش است، اظهار کرد: در آخرین پرسش مهر رییس‌جمهور که به فرصت‌های پسابرجام اختصاص داشت، بیش از سه میلیون و 300 هزار دانش آموز، اولیا و معلم شرکت کردند.

وزیر آموزش و پرورش به مدیریت علمی، حرفه‌ای و کارشناسی در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: پرهیز از شتاب‌زدگی و اخذ تصمیمات کارشناسانه به جای تصمیمات خلق‌الساعه و بهره‌گیری از خرد جمعی را در دستور کار قرار دادیم به گونه‌ای که امروز سند تحول بنیادین مبنای کار قرار گرفته و زیربنا و هدف توسعه در آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه است. نقشه راه سند تحول آماده شده و بیش از 150 برنامه را در حال پیگیری و اجرا داریم.

فانی ادامه داد: مقوله‌هایی چون استخدام نیروی انسانی و نقل انتقال معلمان تماما بر اساس ضوابط است و عدالتی را در این خصوص شاهد هستیم.

او به نشاط‌آفرینی در ارتقای سلامت جسمی و روانی دانش‌آموزان و استقرار نظام مراقبت اجتماعی در مدارس اشاره و توضیح داد: توسعه ورزش همگانی، اجرای طرح المپیادهای درون مدرسه‌ای و کانون‌های ورزشی در همین راستا انجام شده و برای نخستین بار کتاب‌هایی چون تفکر و سواد رسانه‌ای و محیط زیست را تدوین کردیم.

وزیر آموزش و پرورش در پایان بیان کرد: در زمینه تربیت دینی نیز احیای دارالقرآن‌ها، برگزاری مسابقات حفظ موضوعی قرآن، اجرای طرح مصباح‌الهدی، اقامه نماز جماعت در 55 هزار مدرسه، اعزام بیش از 600 هزار دانش‌آموز به اردوهای راهیان نور نیز انجام شده است