کمیته بررسی نقش انجمن های علمی در دوران پسا توافق تشکیل شد

تهران-ایرنا-دبیرکمیسیون انجمن های علمی ایران از تشکیل کمیته ای به منظور سیاستگذاری و بررسی نقشانجمن های علمی در دوران پسا توافق خبر داد.

دکتر محمود صادقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینکه انجمن های علمی می توانند در فضای جدید پسا تحریم وپسا توافق، به گونه ای موثر ایفای نقش کنند،گفت:از الان باید به دورانپسا توافق بیاندیشیم و برای آن برنامه ریزی کنیم.
وی، حضور و فعالیت موثر در کمپین های بین المللی، ارائه دیدگاه ها از طریق رسانه های سنتی و مجازی در مسیر تعاملات بین المللی، برگزاری همایش ها و کنفرانس و اعلام مواضع در شبکه های اجتماعی را از جمله مظاهر حضور فعال انجمن های علمی در فرآیندتوافق هسته ای برشمرد و گفت: انجمن های علمی به عنوان تشکل های مردم نهاد حتی می توانند در ارزیابی و نقد فرآیند توافق موثر باشند.
وی به فعالیت های اخیر و برگزاری چندین سمینار با موضوع توافق هسته ای از سوی انجمن های علمی فعال در حوزه روابط بین الملل همچون انجمن مطالعات سازمان ملل متحد، انجمن علوم سیاسی و انجمن های حقوقی اشاره کرد.
صادقی همچنین از برگزاری یک سمینار با موضوع توافق هسته ای با حضور دکتر ظریف وزیر امور خارجه در دانشگاه علامه طباطبایی از سوی انجمن علوم سیاسی و با همکاری کمیسیون انجمن های علمی ایران در هفته جاری خبر داد.

این حقوقدان ایرانی تصریح کرد: جدا از این، ما با گروهی از انجمن های مرتبط و علاقمند به این حوزه، یک کمیته تشکیل دادیم که اولین جلسه آن حدود 10 روز پیش برگزار شد که این کمیته به عنوان یک شورای سیاستگذاری عمل می کند تا نحوه و میزان مشارکت انجمنهای علمی در حوزه مباحث پسا توافق در حداقل یکسال آینده را مورد بررسی قرار دهد.

وی تاکید کرد: نگاه ما در این کمیته به دوره پسا توافق است و می خواهیم پیامدهای آن را در سه حوزه ملی، منه ای و بین المللی و ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بررسی کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه توافق هسته ای، افق های جدیدی را به روی کشور باز می کند، ادامه داد: اگر تحریم ها برداشته شود فضا برای تعاملات بین المللی جامعه ما با کشورهای دیگر باز می شود.
وی وضعیت جهش علمی ایران در دوران تحریم را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: با وجود تمام فشارها و تحریم ها خوشبختانه جهشعلمی خیلی خوبی داشتیم که آثار آن در حوزه های نانوتکنولوژی، بایوتکنولوژی، هوافضا و دانش هسته ای به خوبی مشخص است. 
صادقی با بیان اینکه پیشرفت های علمی ایران از دیدگاه ناظران خارجی، بیشتر مشهود است، ادامه داد: شاید ما که داخل کشور زندگی می کنیم به خوبی از اهمیت پیشرفت های علمی خود آگاه نباشیم اما صاحبنظران بین المللی که از زاویه دیگر و از بیرون به ایران می نگرند بارها و بارها به جهش علمی شگفت انگیز ایران در شرایط تحریم اعتراف کرده اند.
وی به دیدگاه مثبت ریچارد استون دبیر علمی بخش بین الملل مجله ساینس درباره رشد علمی ایران در سفر اخیرش به ایران اشاره کرد و گفت: مصاحبه ریچارد استون با دکتر علی اکبر صالحی درخصوص مذاکرات هسته ای در نشریه ساینس منتشر شد و ما در جریان مذاکرات دیدیم که وقتی دو شخصیت علمی از طرفین (دکتر علی اکبر صالحی و ارنست مونیز) به تیم هسته ای می پیوندند چه نقشکلیدی و تعیین کننده ای در توافق ایفا کردند زیرا علم و نگاه علمی به دنبال خودش، صلح و مراودات بین المللی را هم دارد و تندی مسائل سیاسی را نرم تر می کند.
دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران، نقش موثر برداشته شدن محدودیت ها و باز شدن فضای علمی بین المللی را در جهش علمی کشور یادآور شد و گفت: در فضای جدید با برداشته شدن محدودیت ها می توانیم تعامل خود را با دانشگاه ها و پژوهشکده های خارجی افزایش دهیم، بسیاری از دسترسی های ما به بانک های اطلاعاتی علمی که در دوران تحریم، بسته شده بود باز خواهد شد و برقراری بورسیه های تحصیلی و امکان تحصیل دانشجویان ایرانی در رشته هایی که قبلا در برخی دانشگاه های خارجی ممنوع شده بود که همه این عوامل به رشد علمی ما کمک خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران