رونمایی از دو اثر جدید ثبت شده در فهرست جهانی يونسكو

همزمان با روز جهاني ميراث ديداري و شنيداري، از دو اثر جديد ثبت شده در فهرست جهاني يونسكو به نام هاي كليات سعدي و مسالك الممالك اصطخري ، پيش از ظهر سه شنبه 5 آبان ماه با حضور سيدرضا صالحي اميري ، محمد فرهادي و مسعود سلطاني فر در سالن همايش هاي كتابخانه ملي رونمايي شد.

در این مراسم سیدرضا صالحی امیری با تاکید بر اهمیت ثبت جهانی این دو اثر بیان داشت: اگر امروز در هر گوشه از دنیا دو اثر جهانی ثبت می شد جشنی ملی برپا شده بود، افسوس که هنوز نتوانسته ایم از چنین موقعیت هایی یک جشن و غرور ملی ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: ما بر این باور هستیم که فرهنگ جوهری است که با گذر زمان ارزش بیشتری پیدا می کند بنابراین سخت معتقدیم مخزن کتابخانه ملی و مخزن موزه ملی ایران از مخزن بانک ملی کشور ارزشمندتر است.

صالحی امیری عنوان کرد: اگر قرار است از چالش های موجود کشور گذر کنیم راهش سیاست و اقتصاد نیست، تنها راه این مسئله فرهنگ است، چرا که اعتبار انسان در پایه شخصیت و هویت او است و خود فرهنگ هویت بخش است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رئیس انجمن مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی ایران تصریح کرد: اگر یک بار مسیر توسعه را با عینک فرهنگ نگاه کنیم همگرایی و موفقیت دسترس خواهد بود و این مهمترین پیام ما برای نسل آینده است.

وی تاکید کرد: تاکنون 42 اثر ملی، 4 اثر منطقه ای، 7 اثر جهانی برای کشور ما به ثبت رسیده است که با دو اثر ثبت شده امروز تعداد به 9 اثر جهانی می رسد.

وی خاطرنشان کرد: ثبت کلیات سعدی و مسالک الممالک از دهها پالایشگاه مثل عسلویه برای ما اعتبار بیشتری در جهان می آورد.

صالحی امیری در بخش پایانی صحبت‌هایش یادآور شد: زمان آن فرا رسیده است تا دگر بار جهانیان نه از منظر هسته ای، نفت و فولاد بلکه از منظر فرهنگ ما را بشناسند که اینگونه خواهد شد.

در ادامه مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 49 اثر ایران در نوبت ثبت جهانی در یونسکو است در حالی که تا 2000 اثر بنایی کشور ظرفیت ثبت جهانی دارد.

وی ادامه داد: آسیب های موجود برای حافظه جهانی بشری فقط ناظر بر میراث فنی و ماهویی نیست بلکه نسل زدایی فرهنگی زاییده مخاصمات این عرصه ، میراث مستند بشری را تهدید می کند.

وی اظهار کرد سازمان ملی فرهنگی و آموزشی ملل متحد ( یونسکو ) به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای بشری در قرن بیستم نقش بسزایی در توسعه حوزه های مختلف داشته است.

رییس سازمان میراث فرهنگی اضافه کرد: شعار یونسکو در هفتادمین سالگرد تاسیس آن یعنی امسال«بایگانی در خطر و حمایت از میراث جهانی » است . این شعار حاوی دو نکته مهم است.

سلطانی فر تصریح کرد: اولین نکته آن این است که علی رغم تنوع فرهنگ ها و هویت ها جامعه بشری یک کل واحد است نکته دوم موضوع حفظ و حراست این میراث و کل واحد به عنوان دستاورد ارزشمند گذشتگان است و جامعه حال برای بشر آینده است.

وی عنوان کرد: ایران با تمدن هزاران ساله تا کنون با تلاش دست اندر کاران موفق به ثبت 9 سند مکتوب در یونسکو شده است.

سلطانی فر اظهار کرد : درطول 85 سال گذشته و از زمان اولین قانون حراست از میراث فرهنگی در سال 1309، ما موفق به ثبت ملی نزدیک به 32 هزار مکان تاریخی شده ایم که ازاین میان 19 اثر به ثبت جهانی رسیده است.

وی ادامه داد: از 19 اثر ثبت شده در یونسکو سه اثر مربوط به دولت تدبیر و امید و16 اثر مربوط به دولت گذشته است و متاسفانه در این باره ما دچار یک دوره خلاء 24 ساله از 1980 تا 2003 هستیم که دراین دوره هیچ مکان و بنایی به ثبت جهانی نرسیده است.

سلطانی بیان کرد: از سال 2007 با توجه به میزان زیاد تقاضا متاسفانه یونسکو سالیانه فقط یک سهمیه برای هر کشور جهت ثبت قایل می شود با این حال ما 49 اثر درنوبت ثبت جهانی داریم که کارشناسی آن تمام شده است و این موضوع نشانگر بضاعت بالا و ارزشمند ما در این زمینه است.

وی درادامه گفت: به دلیل ظرفیت فراوان تمدنی کشور حدود 1500 تا 2000 اثر بنایی و مکانی دیگر داریم که امیدواریم در آینده با تمهیداتی درشرایط ثبت منطقه ای و جهانی قرار گیرد .

معاون رییس جمهوری خاطر نشان کرد : سازمان یونسکو در شرایط فعلی باید برای اقدامات نادرست برخی دولت ها در جعل و مصادره های آثارتاریخی و فرهنگی اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهد و رسالت این سازمان ایجاب می کند همگان را به صلح، دوستی وآشتی ترغیب کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی در پایان یادآور شد: شناسایی ، حفاظت ، مرمت و انتشار میراث مکتوب و دیداری و شنیداری وظیفه همه ما است و امیدواریم با اقدامات شایسته ضمن توفیق درباز شناسایی فرهنگ دیرین به نسل جوان بتوانیم میراث فرهنگی فاخر ایرانی را به جهانیان عرضه کنیم .

سخنران بعدی مراسم محمد فرهادی، وزیر علوم،تحقیقات و فناوری بود. وی با تاکید بر وجود سرمایه‌های فرهنگی غنی در کشورمان گفت:‌ بی شک انبوهی از آثار فاخر در کشورمان وجود دارند که قابل احیاء و ثبت جهانی هستند.

فرهادی بیان داشت: امروز که روز جهانی میراث دیداری شنیداری است شاهد رونمایی از ثبت دو اثر ارزشمند فرهنگی کشورمان در یونسکو هستیم.

وی گفت: یکی از اقدامات قابل احترام یونسکو با توجه به رسالت خطیرش تدوین برنامه حافظه جهانی بود.

وزیر علوم افزود: اساسا میراث فرهنگی مستند منعکس کننده تنوع زبان ها و مردمان است، آیینه ای است که تمام دستاوردهای بصری را می توان در آن رویت کرد.

فرهادی ادامه داد: حافظه جهانی نماینگر دستاوردهای بشری است که حفظ آن اهمیت حیاتی دارد زیرا عاملی در شکل دادن آینده فرهنگ ها و ملت ها به شمار می رود.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: اصولا واژه میراث را یونسکو بدین سبب به کار برده که برای آیندگان ارثی فرهنگی و هویتی باقی بماند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه این سیاست یونسکو با سیاست های جمهوری اسلامی ایران کاملا هماهنگ است و خوشحالیم که تاکنون 9 اثر در فهرست حافظه جهانی ثبت شده است.

وی با اشاره به دو اثر کلیات سعدی و المسالک و الممالک در فهرست جهانی اظهار داشت: انتخاب این دو اثر قابل تقدیر بوده و از تمامی دست اندرکاران تقدیر و قدردانی می کنم.

وی گفت: تاریخ دستاوردهای بشری حماسه تکرار ناشدنی است و میراث مستند توسط آیندگان را به هویتش جلب می کند.

وی در پایان افزود: میراث مستند ما را به تامل و تفکر در مسیر زندگی وا می دارد و می آموزد که گذشته چراغ راه آینده است.

منبع: فرهنگ ایران